Orienterare från västerbottniska klubbar
som vunnit svenska mästerskap:

1918
SM i skidbudkavle för herrar
IFK Umeå (August Ångström, Harald Johansson, Oskar Lindberg, Henning Isaksson)

1921
SM i skidbudkavle för herrar
IFK Norsjö (Janne Isaksson, Ernst Alm, Henning Isaksson, Oskar Lindberg)

1935
SM i skidbudkavle för herrar
IFK Umeå (Bengt Lundgren, Axel Lindström, Edvin Janze)

1937
SM i skidbudkavle för herrar
IFK Umeå (Edvin Westman, Sigge Forsberg, Evert Jonsson, Karl Erland Snellman)

1954
SM i skidorientering för seniorer:
Åke Jonsson, Tegs SK

1956
SM i fälttävlan (skytte, punktorientering, orientering) för seniorer:
Bernt Olofsson, IFK Umeå

SM för seniorer:
Halvard Nilsson, Skellefteå OK

1961
SM i budkavle för seniorer:
Skellefteå OK (Jan-Erik Holmstedt, Valter Marklund, Halvard Nilsson)

1965
SM för seniorer:
Halvard Nilsson, Skellefteå OK

SM i skidorientering för juniorer:
Torbjörn Yttergren, Tegs SK

1974
SM för juniorer, H19-20:
Clas Fries, OK Björken

SM i budkavle för juniorer:
OK Björken (Anders Fries, Magnus Lundberg, Clas Fries)

1975
SM i fälttävlan (skytte, punktorientering, orientering) för seniorer:
Per Nylander, I 20 IF

1976
USM i skidorientering, pojkar 14 år
Anders Olsson, IFK Umeå

1977
SM i skidorientering för damer, äldre juniorer:
Ingela Gotthardsson, IFK Umeå

1977
SM-stafett i fälttävlan (skytte, punktorientering, orientering) för seniorer:
I 20 IF (Lennart, Karlsson, Clas Fries, Per Nylander)

1978
USM i skidorientering, pojkar 15-16 år
Anders Olsson, IFK Umeå

1979
USM i skidorientering, pojkar 14 år
Anders Ottosson, OK Björken

SM i skidbudkavle för damer juniorer
OS Svackan (Anita Johansson, Cecilia Gotthardsson, Ingela Jobsson)

1980
SM för H 18, klassisk distans:
Anders Olsson, OS Svackan

1982
SM i nattorientering, H 18
Stefan Kallur, OS Svackan

SM i budkavle, H 20
OS Svackan (Håkan Kallur, Anders Olsson, Stefan Kallur)

USM i skidorientering för flickor 14 år:
Åsa Bolander, Spölands IF

1983
SM i nattorientering, H 20
Stefan Kallur, OS Svackan

1984
SM i skidorientering för herrar, äldre juniorer:
Anders Rosén, OK Björken

1976
USM i skidorientering, pojkar 15-16 år
Patrik Eriksson, OK Björken

1989
SM i skidorientering för damer:
Arja Hannus, Umeå OK

SM i skidorientering för damer, stafett:
Umeå OK (Marie Gustavsson, Catharina Thorn, Arja Hannus)

1990
SM i skidorientering för damer:
Arja Hannus, Umeå OK

SM i skidorientering för damer, kortdistans:
Arja Hannus, Umeå OK

SM i skidorientering för damer, stafett:
Umeå OK (Catharina Thorn, Helena Haughey, Arja Hannus)

1991
SM i skidorientering för damer:
Arja Hannus, Umeå OK

SM i skidorientering för damer, kortdistans:
Arja Hannus, Umeå OK

SM i skidorientering för damer, stafett:
Umeå OK (Catharina Thorn, Helena Haughey, Arja Hannus)

USM i skidorientering för flickor, 15 år
Stina Feil, Skellefteå OK

1992
SM i skidorientering för damer, kortdistans:
Arja Hannus, Umeå OK

SM i skidorientering för damer, stafett:
Umeå OK (Catharina Thorn, Helena Houghy, Arja Hannus)

USM i skidorientering, pojkar 15-16 år
Jim Boström, Umedalens IF

1994
SM i skidorientering för damer, yngre juniorer:
Stina Grenholm, Bjurholms IF

SM i skidorientering för damer, yngre juniorer, kortdistans:
Stina Grenholm, Bjurholms IF

SM i skidbudkavle för damer, juniorer
Skellefteå OK (Stina Feil, Elin Svensson, Frida Feil)

1995
SM i skidorientering för damer, yngre juniorer:
Stina Grenholm, Bjurholms IF

SM i skidorientering för damer, yngre juniorer, kortdistans:
Stina Grenholm, Bjurholms IF

2001
SM i skidorientering, H 18, kortdistans:
Oskar Malmberg, Umeå OK

SM i skidorientering, H 18, långdistans:
Oskar Malmberg, Umeå OK

SM i stafett (skidorientering), H 20)
Umeå OK (
Björn Rydvall, Oskar Malmberg, Anders Lidman)

2002
USM i skidorientering, H 13-14
Teodor Pettersson, Umeå OK

Veteran-SM i skidorientering, H 35:
Ola Torstensson, Umeå OK

Veteran-SM i skidorientering, H 60 kort:
Rune Karlsson, Umeå OK

2014
SM i skidorientering, sprint, H 21
Erik Blomgren, Umeå OK

SM i skidorientering, stafett, H 21
Christian Spoerry och Erik Blomgren, Umeå OK

SM i skidorientering, stafett, H 20
Simon Eriksson och Olof Lundgren, Umeå OK

USM i orientering, sprint, D 15
Jenny Wegebro, Umeå OK

USM i orientering, långdistans, D 15
Jenny Wegebro, Umeå OK

2015
SM i skidorientering, långdistans, D 18
Klara Yngvesson, Umeå OK


SM i skidorientering, medeldistans, D 18
Klara Yngvesson, Umeå OK


SM i skidorientering, sprint, D 18
Klara Yngvesson, Umeå OK


SM i skidorientering, sprint, H 21
Erik Blomgren, Umeå OK


SM i skidorientering, sprint, H 20
Sixten Walheim, Robersfors IK

SM i skidorientering, långdistanst, H 20
Sixten Walheim, Robersfors IK

USM i orientering, långdistans, D 16
Jenny Wegebro, Umeå OK

Veteran-SM i orientering, långdistans, H 60
Clas Fries, Umeå OK

2016
SM i skidorientering, jaktstart, H 21
Ulrik Nordberg, Umeå OK

Veteran-SM i orientering, sprint D 55
Elisabeth Fries, Umeå OK

Veteran-SM i orientering, medeldistans D 55
Elisabeth Fries, Umeå OK

Veteran-SM i orientering, långdistans D 55
Elisabeth Fries, Umeå OK

2017
SM i skidorientering, medeldistans, H 21
Ulrik Nordberg, Umeå OK

SM i skidorientering, medeldistans, D 20
Klara Yngvesson, Umeå OK

SM i skidorientering, stafett, H 21
Ulrik Nordberg och Erik Blomgren, Umeå OK

SM i skidorientering, stafett, HD 20
Klara Yngvesson och Simin Eriksson, Umeå OK